Vincent és ti

Váza íriszekkel, 1890 (The Metropolitan Museum of Art)

ez itt Balázs D. Attila bp-i újságíró vendégbejegyzés

Megtekintve ezt a pazar kiállítást, egy főiskolai kollégámmal futottam össze a Szépművészeti aulájában, Julióval (chilei), aki egy
információs pultnál önkéntesként promoválja Van Gogh-ot és társait. Furcsálltam, mikor mesélte, hogy a magyar könzönség java mennyire
elégedetlen a tárlattal, mert ennél többre vágyott.

Nem lepődtem meg ezen, látva a sok rágógumizó, tudálékos Delacroix-fikázót, ugyanis Van Gogh litográfiái és festményei mellett még számos óriás képviselteti magát az árnyas termekben. Nehéz is ezt megemészteni… A pannókról Rembrandt, Daubigny, Millet, Adriaen van Ostade képei köszöntenek ránk, akiknek a munkássága nagyban hozzájárult a holland mester kibontakozásához, de a tárlaton külön egységként láthatóak olyan sokszorosított japán fametszetek is, amelyek Van Gogh gyűjteményében is megtalálhatóak voltak. Ráadásul a festőzseninek a magyar művészetre gyakorolt hatását is bemutatja a tárlat. Ide sajnos sokan elfelejtenek betérni, pedig még Koszta, Mednyánszky és Munkácsy is ki van állítva a Csontváry Zarándoklat a libanoni cédrushoz című festményétől uralt térben. Vincent azt akarná, hogy nézzék meg őket is.

>> www.vangoghbudapesten.hu
[közzéteszi: kelemen]

2 válasz: “Vincent és ti”

  1. edina

    Köszi (B.D.) Attila, hogy röviden megírtad, már vártam az anyagot a UV-n. :)
    Kíváncsi vagyok, miért számítottak többre a kiállításon. Képileg szerintem teljesen rendben van, én a szervezést kifogásoltam: online jegyvételkor örömmel láttam, hogy korlátozzák, óránként hányan nézhetik meg a tárlatot, élőben viszont ezt nem lehetett tapasztalni… Sikerült akkora tömeget kifogni, mint harácsony előtt pár nappal a plázákban, ráadásul a(z érthetően) vinnyogó 3-10 éves gyerekekből is volt jónéhány…

  2. Balázs D .Attila

    Szia Edina drága!

    A vinnyogó, kiskamaszokból azért tényleg lehetett volna kevesebb :)
    Lenke barátnőm egy hete volt a Louvre-ban s mikor hazajött, nem kezdte el ostorozni a pesti kiállítást, pedig a párizsi bőségtől teljesen “kikészült”. A dolog egyszerű: tisztelni kell a tárlatot (amíg a miénk). Mellesleg a szervezésben nagyobb hangsúlyt kellene fektetni arra, hogy a népséget betereljék a magyar festőkhöz is, miután megnézték Van Goghot és társait. Csontváry nem ezt érdemelné és a nagy kedvencem, Koszta meg Mednyánszky sem…